Anda Nodieva
Dr.Med., pneimonologs.
Šogad 16. martā jau 11. reizi tiek atzīmēta Pasaules Miega diena. Tas ir ikgadējs pasākums par un ap miegu. Miega dienas mērķis ir izglītot gan sabiedrību, gan profesionāļus un aicināt tos pievērst uzmanību ar miegu saistītiem jautājumiem: gan fizioloģijai, gan problēmām. Turpinājumā piedāvāju Jums Pasaules Miega Asociācijas ieteikumus labākam miegam.
Desmit priekšnoteikumi pareizai miega higiēnai:
- Mēģiniet pierast iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā, arī brīvdienās.
- Ja Jums nepieciešama diendusa, sekojiet, lai tā nepārsniedz 45 minūtes.
- Nesmēķējiet un nelietojiet alkoholu vismaz 4 stundas pirms gulētiešanas.
- Nelietojiet kofeīnu saturošus dzērienus vai ēdienus vismaz 6 stundas pirms gulētiešanas. Tie ir: kafija, tēja, Cola, Red Bull, šokolāde u.c.
- Neēdiet smagus, asus un saldus ēdienus vismaz 4 stundas pirms gulētiešanas. Tajā pat laikā vieglas uzkodas pirms miega, tādas kā: nesaldināts jogurts, neliela porcija vājpiena biezpiena vai augļu, ir pieļaujamas.
- Regulāri esiet fiziski aktīvi, tomēr izvairieties no lielas fiziskas piepūles tieši pirms gulētiešanas, jo tas var traucēt miegu.
- Izmantojiet ērtu un patīkamu gultas veļu, spilvenus, matraci u.c.
- Ja iespējams, guļamistabā nodrošiniet Jums patīkamu temperatūras režīmu, kurš būtu būtu par pāris grādiem zemāks, kā citās telpās. Regulāri vēdiniet telpu vai guliet pie atvērta loga.
- Guļamistabā maksimāli samaziniet skaņas caurlaidību un apgaismojumu, neguliet kopā ar mājdzīvniekiem.
- Gultu izmantojiet tikai gulēšanai un intīmai tuvībai. Nelietojiet gultā nekādas elektroniskās ierīces, jo tās izraisa stresu, kas negatīvi ietekmēs miegu. Arī aizmigt pie televizora ir sliktas miega higiēnas piemērs.
Ja vien Jums nav nopietni miega traucējumi, tad, ievērojot šos ieteikumus, Jums būs iespēja uzlabot savu pašsajūtu nomodā, jo būsiet izvairījies gan no miega trūkuma, gan no sliktas miega kvalitātes.
Informācijas avoti:
https://journal.thriveglobal.com/10-ways-to-improve-your-sleep-65bed5cbecf3